Skip to content

437 53rd St(Unit C0032)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block96
Lot10
QualifierC0032
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage591
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,800
29%
Improvement Value:$29,600
71%
Total Assessment$41,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,192+2.0%
2024$3,129-1.7%
2023$3,183+0.7%
2022$3,161+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft591DeedBook 9432, Page 900NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1914