Skip to content

409 53rd St(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block96
Lot19
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
27%
Improvement Value:$62,400
73%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+2.0%
2024$6,423-1.7%
2023$6,536+0.7%
2022$6,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 9705, Page 600Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9246, Page 752Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7672, Page 66