Skip to content

409 53rd St(Unit C0003)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 1, 2005

Property Information

Block96
Lot19
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3BR-YARD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
24%
Improvement Value:$64,400
76%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+2.0%
2024$6,423-1.7%
2023$6,536+0.7%
2022$6,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7686, Page 59