Skip to content

409 53rd St(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block96
Lot19
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
30%
Improvement Value:$48,700
70%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,398+2.0%
2024$5,290-1.7%
2023$5,382+0.7%
2022$5,345+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9152, Page 14Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7785, Page 56