Skip to content

409 53rd St(Unit C0006)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Dec 24, 2014

Property Information

Block96
Lot19
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
24%
Improvement Value:$68,200
76%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+2.0%
2024$6,801-1.7%
2023$6,920+0.7%
2022$6,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 9010, Page 627