Skip to content

414 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 27, 2014

Property Information

Block96
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$72,500
54%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,410+2.0%
2024$10,202-1.7%
2023$10,380+0.7%
2022$10,307+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 9005, Page 149Recorded11/7/2014

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5476, Page 127

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5196, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1914