Skip to content

440 52nd StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block96
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
25%
Improvement Value:$111,400
75%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,265+4.1%
2024$11,783+3.2%
2023$11,418+0.7%
2022$11,338+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,622DeedBook 9875, Page 678Recorded1/29/2025

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

DeedBook 9561, Page 567Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5385, Page 288