Skip to content

6601 Bdway Apt B-7West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block9
Lot4
QualifierC0027
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description4 RMS -757SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
47%
Improvement Value:$18,600
53%
Total Assessment$35,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,699+2.0%
2024$2,645-1.7%
2023$2,691+0.7%
2022$2,672+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9423, Page 255Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7603, Page 243