Skip to content

6601 Bdway Apt C-2West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block9
Lot4
QualifierC0032
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description3 RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,100
31%
Improvement Value:$24,700
69%
Total Assessment$35,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,957+9.3%
2024$2,705-1.7%
2023$2,753+0.7%
2022$2,733+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9899, Page 559NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/14/2025

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 9784, Page 784Recorded11/11/2023