Skip to content

6601 Bdway Apt C-5West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block9
Lot4
QualifierC0035
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description3 RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
40%
Improvement Value:$21,600
60%
Total Assessment$36,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,776+2.0%
2024$2,721-1.7%
2023$2,768+0.7%
2022$2,749+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 9129, Page 148Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8796, Page 943