Skip to content

6601 Bdway Apt D-7West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block9
Lot4
QualifierC0047
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description4 RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
44%
Improvement Value:$26,900
56%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,701+2.0%
2024$3,627-1.7%
2023$3,691+0.7%
2022$3,665+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

DeedBook 9227, Page 937Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 7682, Page 284