Skip to content

6601 Bdwy Apt Bsmt 1West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block9
Lot4
QualifierC2001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description3 RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
36%
Improvement Value:$10,300
64%
Total Assessment$16,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,321+4.0%
2024$1,270+3.2%
2023$1,230+0.7%
2022$1,222+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 9126, Page 492

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5959, Page 99