Skip to content

329 Tunnel RoadAsbury, NJ 08802

Built 2004

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
May 27, 2004

Property Information

Block14
Lot9
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1FS 1G
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,461
Acreage1.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
22%
Improvement Value:$499,800
78%
Total Assessment$640,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,534+3.9%
2024$11,098+3.8%
2023$10,691+0.9%
2022$10,599+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft2,461DeedBook 2094, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 2039, Page 649