Skip to content

335 Tunnel RoadAsbury, NJ 08802

Built 1957

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Feb 9, 1990

Property Information

Block14
Lot11
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1FS2G
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,867
Acreage1.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,200
39%
Improvement Value:$277,800
61%
Total Assessment$452,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,425+3.9%
2024$8,107+3.8%
2023$7,809+0.9%
2022$7,742+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900

To:

Sq Ft1,867DeedBook 1039, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1957