Skip to content

299 County Route 579Asbury, NJ 08802

Built 1955

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 28, 2003

Property Information

Block8
Lot7
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1.5 FS
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage3,160
Acreage1.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,800
22%
Improvement Value:$531,000
78%
Total Assessment$677,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,326+3.9%
2024$12,823+3.8%
2023$12,353+0.9%
2022$12,247+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,160DeedBook 2078, Page 686

Property Sale

Sale
$274,500
DeedBook 2047, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1955