Skip to content

103 School Rd ExtWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2013

Property Information

Block17
Lot12
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage1,174
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
30%
Improvement Value:$184,900
70%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,912+0.9%
2024$6,854+6.2%
2023$6,453-1.8%
2022$6,572+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 2288, Page 41

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 1140, Page 296

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 995, Page 1050

Property Built

Built

Year Built: 1929