Skip to content

390 Rt 22Whitehouse Station, NJ 08889

Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 1, 2019

Property Information

Block17
Lot7
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,500
48%
Improvement Value:$308,500
52%
Total Assessment$588,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,411+0.8%
2024$15,282+6.2%
2023$14,388-14.5%
2022$16,826+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 2473, Page 18