Skip to content

32 Old Hwy 28Whitehouse Station, NJ 08889

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block17
Lot16
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage2,350
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,200
26%
Improvement Value:$326,300
74%
Total Assessment$439,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,519+0.8%
2024$11,423+6.2%
2023$10,755-2.7%
2022$11,057+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 2444, Page 145Recorded7/24/2018

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 2353, Page 772Recorded5/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1913