Skip to content

384 Rt 22(Block 17 Lot 9)Whitehouse Station, NJ 08889

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block17
Lot9
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
DescriptionMOTEL
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage9,409
Acreage2.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,500
54%
Improvement Value:$264,500
46%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,940+0.8%
2024$14,814+6.2%
2023$13,948+4.8%
2022$13,304+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft9,409DeedBook 2540, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1980