Skip to content

3557 Rt 22Somerville, NJ 08876

Vacant Land

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block39
Lot3
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionPUMP SEPTIC
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage2.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,188+0.8%
2024$12,085+6.2%
2023$11,379-1.2%
2022$11,519+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 2398, Page 92

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 990, Page 964