Skip to content

8 Ridge RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1952

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block39
Lot6
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage1,744
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
38%
Improvement Value:$232,100
62%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,779+0.8%
2024$9,697+6.2%
2023$9,130+1.5%
2022$8,995+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,744DeedBook 2599, Page 510

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 2324, Page 136Recorded1/7/2014

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 907, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1952