Skip to content

69 Dreahook Rd(Block 44 Lot 14)Lebanon, NJ 08833

Built 1750
Farm (Regular)

Last Sale Price
$724,000
Last Sale Date
Dec 17, 2008

Property Information

Block44
Lot14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSRR
Sq Footage2,467
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
14%
Improvement Value:$387,100
86%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,745+0.8%
2024$11,646+6.2%
2023$10,965-0.1%
2022$10,972-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$724,000

To:

Sq Ft2,467DeedBook 2223, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1750