Skip to content

101 Dreahook RdLebanon, NJ 08833

Built 1850

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block44
Lot30
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings4
ZoningSRR
Sq Footage3,197
Acreage3.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
19%
Improvement Value:$493,100
81%
Total Assessment$611,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,027+0.8%
2024$15,893+6.2%
2023$14,963+2.8%
2022$14,560+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft3,197DeedBook 2625, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1850