Skip to content

120 Stanton Mt RdLebanon, NJ 08833

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block44
Lot48
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSRR
Sq Footage1,980
Acreage3.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
29%
Improvement Value:$277,200
71%
Total Assessment$392,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,285+0.8%
2024$10,198+6.2%
2023$9,602+4.9%
2022$9,150+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,231DeedBook 2361, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1955