Skip to content

130 Stanton Mt RdLebanon, NJ 08833

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block44
Lot49
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSRR
Sq Footage5,287
Acreage4.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,700
21%
Improvement Value:$503,200
79%
Total Assessment$633,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,615+0.8%
2024$16,475+6.2%
2023$15,512+5.6%
2022$14,691+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 1212, Page 328