Skip to content

918 Rt 523Flemington, NJ 08822

Built 1789

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Sep 20, 2025

Property Information

Block64
Lot1
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,282
Acreage2.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
34%
Improvement Value:$228,500
66%
Total Assessment$345,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,061+0.8%
2024$8,985+6.2%
2023$8,459+3.0%
2022$8,214+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$805,000

To:

DeedBook 2648, Page 95

Property Sale

Sale
$129,900

To:

DeedBook 904, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1789