Skip to content

6 Lazy Brook Rd(Block 75 Lot 2)Flemington, NJ 08822

Built 1960
Farm (Regular)

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block75
Lot2
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
DescriptionPUMP SEPTIC
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,248
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
33%
Improvement Value:$223,000
67%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,702+0.8%
2024$8,629+6.2%
2023$8,124-8.7%
2022$8,895+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 2514, Page 891

Property Sale

SaleMulti
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 2454, Page 306Recorded11/16/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 2256, Page 718

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 972, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1960