Skip to content

12 Lazy Brook RdFlemington, NJ 08822

Built 1953

Last Sale Date
Apr 19, 2000

Property Information

Block75
Lot3
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
41%
Improvement Value:$177,200
59%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,644+0.9%
2024$7,578+6.4%
2023$7,120-4.0%
2022$7,413+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953