Skip to content

740 Rt 202(Block 95 Lot 19)Three Bridges, NJ 08887

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block95
Lot19
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage5.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,000
85%
Improvement Value:$60,000
15%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,484+0.8%
2024$10,396+6.2%
2023$9,788+13.9%
2022$8,591+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 2531, Page 135

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2131, Page 68

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 919, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1930