Skip to content

1775 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1947

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block101
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
26%
Improvement Value:$146,300
74%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+6.4%
2024$7,353+5.4%
2023$6,979+1.4%
2022$6,880+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 6293, Page 242Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 6261, Page 1902Recorded9/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1947