Skip to content

1771 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1946

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Feb 19, 1985

Property Information

Block101
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
31%
Improvement Value:$117,100
69%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+6.4%
2024$6,274+5.4%
2023$5,955+1.4%
2022$5,870+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1946