Skip to content

23 Wardman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
May 4, 2012

Property Information

Block102
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,628
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
28%
Improvement Value:$143,100
72%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,870+6.4%
2024$7,398+5.4%
2023$7,022+1.4%
2022$6,921+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 6147, Page 1840

Property Built

Built

Year Built: 1960