Skip to content

2277 Spruce St Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block102
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
30%
Improvement Value:$120,800
70%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+6.6%
2024$6,127+5.6%
2023$5,803+1.5%
2022$5,717+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960