Skip to content

156 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block105.04
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
30%
Improvement Value:$119,900
70%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,733+6.4%
2024$6,329+5.4%
2023$6,007+1.4%
2022$5,922+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 6091, Page 43

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 6037, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1957