Skip to content

9 Kilmer DrTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Mar 10, 1995

Property Information

Block105.05
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,421
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
29%
Improvement Value:$144,800
71%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+6.4%
2024$7,583+5.4%
2023$7,197+1.4%
2022$7,094+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2922, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1957