Skip to content

54 Hardwick Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block105.07
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,440
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
30%
Improvement Value:$144,400
70%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+6.4%
2024$7,579+5.4%
2023$7,193+1.4%
2022$7,091+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2817, Page 183

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957