Skip to content

43 Hardwick DrTrenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block105.08
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,166
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
21%
Improvement Value:$230,700
79%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,484+6.4%
2024$10,795+61.7%
2023$6,674+1.4%
2022$6,579+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,166DeedBook 6486, Page 1240Recorded5/25/2022

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 6361, Page 684Recorded3/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958