Skip to content

23 Kilmer DrTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block105.05
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,166
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
31%
Improvement Value:$126,300
69%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,249+6.4%
2024$6,814+5.4%
2023$6,467+1.4%
2022$6,375+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,166DeedBook 6481, Page 896Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft1,121DeedBook 6278, Page 1537Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957