Skip to content

1018 Whitehead Rd Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$2,950,000
Last Sale Date
Dec 19, 2005

Property Information

Block105
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage---
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,500
20%
Improvement Value:$1,355,100
80%
Total Assessment$1,688,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,627+6.4%
2024$68,269+5.4%
2023$64,797+1.4%
2022$63,874-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,950,000
DeedBook 5256, Page 278

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970