Skip to content

1014 Whitehead Rd Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block105
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage---
Acreage3.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,700
29%
Improvement Value:$804,800
71%
Total Assessment$1,135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,659+6.4%
2024$41,979+5.4%
2023$39,845+1.4%
2022$39,277+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 6256, Page 1391Recorded7/25/2016

Property Sale

SaleMulti
$1,900,000
DeedBook 5924, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1975