Skip to content

2199 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 15, 2000

Property Information

Block108
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
42%
Improvement Value:$98,200
58%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,682+6.4%
2024$6,281+5.4%
2023$5,962+1.4%
2022$5,877+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 3928, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940