Skip to content

1814 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Commercial

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 25, 1990

Property Information

Block118.02
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,400
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
36%
Improvement Value:$263,200
64%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,247+6.4%
2024$15,272+5.4%
2023$14,496+1.4%
2022$14,289+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$242,000
DeedBook 2534, Page 535