Search
Foreclosures
Tools
Property History
Property Sale
Sale
$725,000
DeedBook 5419, Page 172
Property Sale
Sale
$590,000
DeedBook 4355, Page 43
Property Sale
Sale
$150,000
DeedBook NaN, Page NaN
Property Built
Built
Year Built: 1970
314 Dickinson St
Trenton, NJ 08638
Built 1970
Commercial
Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019
Property Information
Block111
Lot273
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page11
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage2,972
Acreage0.47
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$70,400
33%
Improvement Value:$143,800
67%
Total Assessment$214,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,424 | +6.4% |
| 2024 | $7,919 | +5.4% |
| 2023 | $7,516 | +1.4% |
| 2022 | $7,409 | +2.7% |
Property History
Property Sale
Sale
$725,000
DeedBook 5419, Page 172
Property Sale
Sale
$590,000
DeedBook 4355, Page 43
Property Sale
Sale
$150,000
DeedBook NaN, Page NaN
Property Built
Built
Year Built: 1970