Skip to content

5 Industry Ct

Trenton, NJ 08638

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block112
Lot409
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage2,880
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
25%
Improvement Value:$112,300
75%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,888+6.4%
2024$5,534+5.4%
2023$5,253+1.4%
2022$5,178+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft2,880DeedBook 6395, Page 1946Recorded2/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1975