Skip to content

20 Industry Ct

Trenton, NJ 08638

Built 1977
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block113
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage2,250
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
33%
Improvement Value:$85,500
67%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+6.4%
2024$4,717+5.4%
2023$4,477+1.4%
2022$4,414+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5361, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 4592, Page 61

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977