Skip to content

8 Industry Ct

Trenton, NJ 08638

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block113
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage4,000
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
21%
Improvement Value:$179,200
79%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,920+6.4%
2024$8,385+5.4%
2023$7,958+1.4%
2022$7,845+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft4,000DeedBook 6513, Page 399Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 6275, Page 1061Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 6270, Page 1594Recorded12/12/2016

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5020, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1976