Skip to content

78 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block118.02
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,243
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
36%
Improvement Value:$92,400
64%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,679+6.4%
2024$5,338+5.4%
2023$5,067+1.4%
2022$4,995+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5988, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1950