Skip to content

620 Concord Cir

Trenton, NJ 08618

Built 1941

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 1, 2014

Property Information

Block284
Lot125
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
30%
Improvement Value:$145,100
70%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+6.4%
2024$7,693+5.4%
2023$7,302+1.4%
2022$7,198+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6197, Page 1706Recorded7/18/2014

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 5363, Page 122

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941