Skip to content

30 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block118.02
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,178
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
34%
Improvement Value:$99,100
66%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,943+6.4%
2024$5,586+5.4%
2023$5,302+1.4%
2022$5,227+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6562, Page 1947

Property Sale

Sale
$132,250
DeedBook 6126, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1950