Skip to content

20 Millard Ter

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block118.03
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,178
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
36%
Improvement Value:$93,200
64%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,711+6.4%
2024$5,368+5.4%
2023$5,095+1.4%
2022$5,022+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 6308, Page 886Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3594, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1950